Be-Pio's world
Aranżacje w stylu nature Piotra Bęczyńskiego

Archiwum kategorii ‘Akwarium’

Po kilku latach nieobecności ……

sob ,10/06/2017

Ostatnio stwierdziłem , że warto reaktywować moją stronę , która przez kilka lat była opuszczona . 

Obecnie pracuję nad nowym projektem , który mam zamiar ukończyć w 2018 roku.  Aranżacja w całości oparta o lawę , która była przycinana, sklejana i doprowadzona do satysfakcjonującej formy. Inspiracją było pewne miejsce w Stanach , które zobaczyłem w National Geographic. Ze względu ubogą szatę roślinną , głównie mchy , miejsca przeznaczone dla wyższych roślin zostały obsadzone przez Hygrophila difformis i Pogestemon  helferi , która ma znaczne przyrosty i wyciąga wszelkie nadmiary mikro i makro . 

Dodatkowo nowością jest Anubias nana  Pangolino ( najmniejszy z tego gatunku ) zakupiony w PeHa:68 . 

Layout 2013 restart

śr ,24/04/2013

Niestety, w tym roku nie wystartuję w IAPLC. Byłem zmuszony do restartu istniejącej aranżacji.

Duże problemy z pojawiająceymi się sinicami doprowadziły mnie do tego faktu.

Trochę z mojej winy. Zakładając tą aranżację nie zastosowałem żadnych substratów pod podłoże.

Prawdopodobnie doprowadziło to do powstania stref beztlenowych w podłożu.

Jednak mam nadzieję ,że nowy/stary aranż jest jeszcze lepiej przemyślany i tym razem doprowadzę go do końca.

Layout 2013

sob ,16/02/2013

Od pewnego czasu istnieje kolejna aranżacja. I jak każda ma swoje wzloty i upadki. Na pewno do upadków można zaliczyć fakt wystąpienia sinic. Podejrzewam,że efektem ich wystapienia jest nieustabilozwane akwarium, które tym razem bardzo długo dojrzewa. Prawdopodobnie znam też przyczynę tego stanu ( podczas zakładania aranżacji nie dodałem pod pro soil , substratów i dodatków jak bacter 100, tourmaline etc.) i moge winić tylko siebie.

A jeśli chodzi o kategorię wzlotów …. mogę śmiało powiedziec ,że aranzacja mi się podoba , dosyć ładnie sie rozrasta ( chociaż mini pelia co jakiś czas ma focha , a co objawia się bardzo wolnym wzrostem i dość luźną strukturą ).

Do zamknięcia zgłoszeń mamy jeszcze pełne trzy miesiące i myślę ,że jeśli po drodze nie wydarzy się żadna przygoda to powieniem zdążyć z finałem.

 

Z nowym rokiem, kolejne wyzwanie.

wt ,01/01/2013

Od pewnego czasu tj. od listopada istnieje kolejna aranżacja. Powiem szczerze , że udało mi się dość ładnie ułożyć hardscape,

i teraz  całą uwagę chcę skupić  harmonijnym obsadzeniu kompozycji  roślinnością w taki sposób , aby nie zaburzyła ukladu korzeni.

Wyniki IAPLC 2012

nie ,28/10/2012

No i stało się , ogłoszono wyniki IAPLC 2012 podczas tegorocznej ceremonii w Tokyo. Ceremonia wręczenia nagród rozpoczęła się o godzinie 13:00… ale czasu japonskiego, u nas to była godzina 6:30 rano . Orzeźwienie jednak przyszło bardzo szybko gdy zaczęto prezentować klasyfikację.  Całość przekazu można była oglądać na bieżąco przez ustream.

Ostatecznie moja praca uplasowała się  na 24 miejscu, czyli wymarzone TOP27! Jak do tej pory byłem bardzo blisko honour prize 

z miejscem 29 i pracą "Long time ago"  , ale teraz ten rekord został pobity. 

Można powiedzieć ,że czas na TOP 7 , no cóż pożyjemy , zobaczymy :))

W oczekiwaniu na wyniki IAPLC 2012

sob ,15/09/2012

Niebawem wyniki IAPLC 2012 . Już wiem ,że jestem w pierwszej  200 – tce najlepszych prac na świecie czyli   z spośród 2063 zgłoszonych z 63 krajów. 

 Chciałbym się również pochwalić ,że z  tą aranżacją zająłem pierwsze miejce w  IBAC 2012 – konkursie akwarystycznym zoorganizowanym przez bułgarskich kolegów  www.ibac.eu.  Niedługo opublikuję pełną fotkę, a teraz zamieszczam krótki film

z tą aranżacją.

The Late October

 


Pomału do finału

nie ,19/02/2012

Co prawda do zamknięcia konkursu jest trochę czasu ( i bardzo dobrze , bo jest kilka detali , które chciałbym poprawić) , ale powoli  zbliżam się do uzyskania finalnego efektu.

Uporałem się z glonami i moge zająć się kształtowaniem perspektywy.

Również rośliny nabrały tempa , co równiez cieszy.

Zamieszczam więc kilka aktualnych zdjęć.

…..ciąg dalszy

nie ,09/10/2011

 

 

Całość nabiera określonych kształtów. Jednak do końca nie jestem przekonany z uzyskiwanych  efektów. Ogólny odbiór jako całości do końca mi nie pasuje, poczekam jednak kilka tygodni, aż wszystko podrośnie, wtedy będę mógł coś więcej powiedzieć.

 

 

 

Nowa aranżacja jest na etapie formowania i nadawania odpowiednich kształtów.

Co rusz pojawiają się w mojej głowie nowe pomysły , które jak najbardziej oddadzą naturalność kompozycji, dlatego zdecydowałem się na minimum roślin( cały layout oparty jest o mchy , głównie riccardię i paprocie – bolbitis.

Na obecnym etapie dojrzewania, zbiornik   potrzebuje jednak   roślin pożerających nadmiary makro i mikro , dlatego umieściłem riccię  na powierzchni wody. Uważam ,że jest dość łatwy i prosty sposób na utrzymanie zbiornika wolnego od glonów.

PO kilku tygodniach wstawiam kolejną fotkę. Na pewno nie będzie to orginalna aranżacja. 

Jednak uzbrajam się w cierpliwość i konsekwentnie doprowadzę to  do finału.

i kolejne 

Nowy hardscape

pon ,18/04/2011

Twórczy nieporządek . Tak na początku sierpnia powstała nowa aranżacja.

Tym razem przy tworzeniu  świadomie poszedłem w   prostotę, by nie rzec w banał , ale moim celem  w tej aranżacji było oddanie klimatu japońskiej wyspy. 

 

 

 

 

 

Fotosesja 2011

sob ,09/04/2011

W końcu doczekałem  z aktualną aranżacją do drugiej sesji fotograficznej. Z pośród wielu  wybrałem odpowiednie zdjęcie,  choć  oglądając je chciałbym poprawić w tej aranzacji jeszcze  kilka rzeczy . Pozatym  layout w formie krajobrazu zawsze ma coś z lekkiego kiczu i mam wrażenie ,że tegoroczna aranżacja jest trochę kiczowata. Ale cóż to nie jest płótno , a ja nie jestem malarzem.

 

Następna ( na szczęście mam juz ułożony hardscape) będzie wycinkiem krajobrazu opartym o zdjęcia z wyspy Yakushima.

 

Załaczam kilka fotek z ostatniej sesji.

 

 

 

 

Pomimo tego ,że razbora axlerodii jest doskonałą rybką ławicową , idealną do zdjęć, to jednak nadmiar ( ponad 40 szt.) zaczyna się powoli "rozjeżdzać" po akwarium i aby utrzymać zwarte stadko, trzeba odłowić przynajmniej 10-15 szt.

W przypadku krewetek , otocinclusów jest podobnie. Czasami nieczekiwanie potrafią "wejść w kadr", w roli pierwszoplanowej.